اخبار عمومی

گوگل جایگاه اول اپل در میان ارزشمندترین برندها را گرفت.
مجمع جهانی اقتصاد سالانه گزارشی از وضعیت برندهای مختلف و وضعیتشان در بازار جهانی ارائه می‌دهد؛ کدام برندها جایگاه محکم‌تری در دنیای تجارت دارند و ارزششان چقدر است.

بخشی از رتبه­بندی ثروت جهان بر اساس ناثروتمندان و میزان دارایی‌شان صورت می‌گیرد. اینکه چه‌کسی در چه کشوری بیشترین ثروت را دارد و در جایگاه چندم میلیاردرها ایستاده است. نام‌های این فهرست مشخص هستند و بسیاری از آنها چهره‌های شناخته‌شده‌ای به حساب می‌‌آیند و برخی دیگر پشت نام تجارت‌ها و دارایی‌هایشان کمتر به اسم شناخته می‌شوند. اما بخشی دیگر از ارزش‌گذاری ثروت بر مبنای نام برندها است. برندهایی که در بیشتر مواقع از نام موسسان خود و مدیران اجرایی شرکت‌ها شناخته‌شده‌تر هستند. اگر بر این مبنا دسته‌بندی کنیم دیگر الزاما نام شرکت نفر اول فهرست میلیاردرها، در رتبه اول برندهای اررشمند جهان قرار ندارد.

مجمع جهانی اقتصاد سالانه گزارشی از وضعیت برندهای مختلف و وضعیتشان در بازار جهانی ارائه می‌دهد؛ کدام برندها جایگاه محکم‌تری در دنیای تجارت دارند و ارزششان چقدر است. امسال هم این گزارش منتشر شده، گزارشی که در آن آمده است: اپل دیگر جایگاه اول را در میان ارزشمندترین برندها ندارد. ترجمه این مطلب را در این صفحه می‌خوانید.

اپل در ۵ سال گذشته توانسته بود عنوان ارزشمندترین برند جهان را به نام خود نگه دارد. امسال اما این شرکت تولیدکننده آیفون این جایگاه را ناچار به گوگل واگذار کرد. در حالی که ارزش برند اپل ۲۷ درصد افت کرد و به عدد ۱۰۷.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ رسید، ارزش گوگل به ۱۰۹.۵ میلیون دلار رسید. از سوی دیگر شرکت آمازون هم با ۵۳ درصد رشد برند بلافاصله پس از گوگل قرار گرفت، ارزش این برند به ۱۰۶.۴ میلیارد رسیده است. حالا مشخص شده است که در سال مالی ۲۰۱۷ از میان ۱۰ برند با بالاترین ارزش مالی در دنیا، ۸ مورد امریکایی هستند که نشان‌دهنده سلطه شرکت‌ها و برندهای امریکا در دنیا است. پس تکلیف باقی دنیا چیست؟ سهم شرکت‌های دیگر چقدر است؟

بعد از گوگل دومین برندی که به لحاظ مالی در بالاترین جایگاه قرار دارد، سامسونگ از کره جنوبی است که با ۶۶.۲ میلیارد دلار ارزش در فهرست ۵۰۰ برند ارزشمند دنیا در رتبه ششم قرار دارد. پس از آن نوبت به بانک ICBC در چین می‌رسد که رتبه دهم فهرست را دارد و ارزشی معادل ۴۷.۸ میلیارد دلار. پس از اینها نوبت به دو شرکت بزرگ اتومبیل‌سازی می‌رسد؛ تویوتا (ژاپن) با ۴۶.۳ میلیارد دلار و بی‌ام‌و (آلمان) با ۳۷.۱ میلیارد دلار، از جمله ارزشمندترین و البته شناخته‌شده‌ترین برندهای جهانی هستند. اما شاخص‌ترین برندهای سایر کشورها ارزشی پایین‌تر از ۲۵ میلیارد دلار دارند، به عنوان مثال در سراسر امریکای لاتین ارزشمندترین برند مربوط به شرکت مکزیکی Pemex است که در حوزه انرژی فعالیت دارد و ارزش آن در بهترین حالت به ۸.۵ میلیارد دلار می‌رسد. در آسیا هم تنها می‌توان از هلدینگ تاتا در هند نام برد که ارزشی برابر ۱۲.۹ میلیارد دلار دارد و هیچ‌کدام از شرکت‌های افریقایی جایی در میان این برندها ندارند.

ثبت دیدگاه

دیدگاه تان را در مورد این نوشته بنویسید. خوشحال خواهیم شد.


دیدگاه ها


شما اولین دیدگاه را برای ما ارسال کنید. حتما خوشحال خواهیم شد.