اخبار عمومی

سرگذشت برندها در گذر زمان، جای تأمل دارد. ارزش بعضی برندهای قدرتمند در گذر زمان همچنان به قوت خود باقی مانده یا سیر تغییرات خود را حفظ می‌کند. برخی برندهای دیگر به یکباره ظهور کرده و یا چهره جدیدی از خود به نمایش می‌گذارند. ۱۸ سال است که مؤسسه Interbrand، به ارائه مشاوره، تحلیل، بررسی و ارزش‌گذاری برندهای مختلف در دنیا می‌پردازد. تحقیقات این مؤسسه در شناسایی معیارهایی که اهمیت برندها در نظر مشتریان و سرمایه‌گذاران را مشخص می‌کند، کمک به‌سزایی کرده است. در همین راستا، مؤسسه Interbrand جدیدترین رتبه‌بندی خود از برترین برندهای جهانی در سال ۲۰۱۷ را در قالب گزارشی منتشر کرد.
رشد در جهان در حال تغییر” تم اصلی گزارش امسال بوده و سه مؤلفه کلیدی مردم، تکنولوژی و برندها در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته‌اند. گزارش Interbrand به معرفی ۱۰۰ برند برتر جهانی پرداخته و طبق برآورد مؤسسه، روی‌هم‌رفته ارزش کل این ۱۰۰ برند به ۱,۸۷۱‌ میلیارد و ۷۳۰ میلیون دلار بالغ می‌شود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴.۲ درصد افزایش داشته است. بد نیست بدانید ۴۲ درصد از کل رقم فوق، مربوط به ۱۰ برند نخست است.

جز فرمپتون (Jez Frampton)، مدیر عامل Interbrand، می‌گوید: «ما در یکی از هیجان‌انگیزترین دوران‌های تغییر (اجتماعی، تکنولوژیک و صنعتی) زندگی می‌کنیم که بر تمام جنبه‌های تجارت و زندگی تأثیرگذار است. در چنین شرایطی که همواره در حال تغییر است، رشد، چالش‌برانگیزتر شده و به همین دلیل است که کسب‌وکارها بیش از هر زمان دیگری به برند نیاز دارند. بهترین برندهای جهانی به این نکته پی برده‌اند که برندها سکوهایی برای رشد هستند.»

برندهای برتر لیست
برای پنجمین سال متوالی، برندهای اپل و گوگل به ترتیب رتبه‌های اول و دوم را به خود اختصاص دادند. در سال گذشته به ارزش هر دو برند افزود شد، به این ترتیب که ارزش برند اپل با ۳ درصد رشد به ۱۸۴ میلیارد و ۱۵۴ میلیون دلار و ارزش برند گوگل با ۶ درصد رشد به ۱۴۱ میلیارد و ۷۰۳ میلیون دلار رسید. مایکروسافت نیز با کسب رشد ۱۰ درصدی در ارزش برند خود، توانست جایگاه سوم این رده‌بندی را از آن خود کند. جف هنسن (Jeff Hansen)، مدیر کل برندسازی مایکروسافت، از جایگاه سومی این شرکت ابراز خرسندی کرده و گفت: «از اینکه می‌بینیم مایکروسافت مجددا به عنوان یکی از برندهای برتر جهانی شناخته می‌شود، هیجان‌زده و [در عین حال] متواضعیم. دغدغه اصلی کارکنان ما در سراسر جهان، یافتن راه‌هایی برای توانمندسازی مردم و سازمان‌ها به منظور تحول در جهانی است که به سرعت در حال تغییر بوده و به طور فزاینده، دیجیتال و متصل است. ارزش برند ما گواهی است بر مشتری‌مداری ما و چیزهای شگفت‌انگیزی که مشتریان‌مان هر روز به آنها دست می‌یابند.»

Interbrand 2017 Best Global Brands Report

کوکاکولا در رتبه چهارم لیست قرار داشته و پس از آن شاهد برندهای آمازون، سامسونگ، تویوتا و فیس‌بوک هستیم. فیس‌بوک – که در جدیدترین لیست Interbrand جایگاه هشتم را به خود اختصاص داده – موفق شد ارزش برند خود را تا ۴۸ درصد افزایش داده و برای نخستین بار در جمع ۱۰ برند برتر دنیا قرار بگیرد. پس از فیس‌بوک نیز، مرسدس بنز در رتبه نهم و IBM در رده دهم به چشم می‌خورند. گفتنی است، برخی‌ از برندهای این لیست، برای اولین بار است که در جمع ۱۰۰ برند برتر گنجانده می‌شوند که از این جمله می‌توان به Salesforce (رتبه ۸۴)، فِراری (رتبه ۸۸) و نت‌فلیکس (رتبه ۷۸) اشاره کرد.

ثبت دیدگاه

دیدگاه تان را در مورد این نوشته بنویسید. خوشحال خواهیم شد.


دیدگاه ها


شما اولین دیدگاه را برای ما ارسال کنید. حتما خوشحال خواهیم شد.