تاریخچه ی مک دونالد

مک دونالد یک رستوران زنجیره ای چند ملیتی و البته بزرگترین آنهاست. به سختی محلی را در جهان پیدا خواهید کرد که در آن خبری از یکی از شعبه های مک دونالد نباشد.

داستان مک دونالد به اواسط قرن بیستم باز می گردد زمانی که دو برادر به نام های ریچارد و موریس مک دونالد اولین رستوران خود را در سال ۱۹۳۷ در کالیفرنیا افتتاح کردند. این فروشگاه از آن دسته فروشگاههای امریکایی بود که در مرکزیت محل پارک خودرو مشتریان قرار داشت و مشتریان درون ماشین منتظر آماده شدن سفارش خود می شدند.

در سال ۱۹۴۸ دو برادر این دسته از فروشگاهها را که نیازمند یک منوی کامل و مدیریت کارکنان زیادی بود را کنار گذاشتند و کسب و کار خود را کوچک کرده و ایده یک خط تولید کوچک برای سرو منوی مختصری شامل همبرگر، چیز برگر و سیب زمینی سرخ شده بعلاوه نوشیدنی را توسعه دادند. منوی کوجکتر باعث میشد تا هزینه و زمان تولید بسیار کاهش پیدا کند و در نتیجه آنها می توانستند غذای ارزان تری را به تعداد بیشتری از مشتریان ارائه کنند. در آن سال اولین همبرگر مک دونالد عرضه شد.

در سالهای بعد، کسب و کار آنها قوت گرفت و در کنار طراحی داخلی و نمای فروشگاه، لوگوی زرد رنگ (پیش زمینه ای برای طراحی لوگوی کنونی ) شکل گرفت.

در سال ۱۹۵۴ ری کراک، فروشنده مخلوط کن های میلک شیک، با هدف فروش خود به مک دونالد، تلاش کرد تا آنها را برای تاسیس فروشگاههای بعدیشان ترغیب کند. برادران مک دونالد برای هر رستوران ۸ عدد دستگاه مخلوط کن نیاز داشتند و با افتتاح هر شعبه جدید، کراک می توانست ۸ دستگاه جدید به آنها بفروشد. از اینجا بود که ایده فرنچایز شکل گرفت؛ به این معنا که هر کسی که می خواست یک فروشگاه مک دونالد تاسیس کند می بایست حدود هزار دلار به همراه ۲ درصد از فروش سالانه اش را به آنها پرداخت می کرد.

به این ترتیب بود که در سال ۱۹۵۵ دومین شعبه مک دونالد توسط کراک در ایلینوی امریکا تاسیس شد. در حقیقت برادران مک دونالد تنها شعبه اول را تاسیس کردند و این کراک بود که با دادن سهم نیم درصدی حق فرانچایز به آنها شعبه های مک دونالد را یکی پس از دیگری در امریکا تاسیس می کرد. (البته باید در نظر داشت که سهم نیم درصدی برادران مک دونالد تا سال ۲۰۰۰ میلادی بالغ بر دویست میلیون دلار بود)

در سال ۱۹۶۳ شخصیت دلقک یکی از برنامه های تلویزیونی کودکان که با نام “بوزو” شناخته می شد، توسط مک دونالد برای بازی در تبلیغات رستورانها انتخاب شد و پس از آن این دلقک به نمادی از مک دونالد تبدیل شد.

گسترش شعبه های مک دونالد به خارج از امریکا ادامه یافت و در سال ۱۹۷۳ هزارمین شعبه مک دونالد در کشور روسیه تاسیس شد و این گسترش تا جایی ادامه پیدا کرد که تا سال ۲۰۱۴ میلادی تعداد شعبه های مک دونالد در سرتاسر دنیا بیش از ۳۵ هزار می رسد.

ثبت دیدگاه

دیدگاه تان را در مورد این نوشته بنویسید. خوشحال خواهیم شد.


دیدگاه ها


شما اولین دیدگاه را برای ما ارسال کنید. حتما خوشحال خواهیم شد.