برندسازی

آشنایی با مفهوم برند

برند یا مارک به یک عبارت و یا یک نشان تجاری گفته می شود که تعیین کننده کیفیت و اصالت یک کالا است. برندینگ دست برتر تمامی روش های بازاریابی است، بسیاری از کارشناسان برجسته دنیای فروش و بازاریابی بر این باورند که برندسازی بهترین راه برای افزایش فروش کالا و خدمات است.

اگر بخواهیم برند را در یک جمله توصیف کنیم این گونه بیان می کنیم که:

به نام و هویت تجاری ای که معرف یک کالا است برند گفته می شود. برند می توان یک نشان تجاری، یک شخص و یا حتی یک عبارت باشد.

زمانی مارک های تجاری، اشخاص و دیگر چیز ها به یک برند تبدیل می شوند که با آمدن اسم نام برند ذهن مخاطب مستقیما به سراغ زمینه فعالیت آن برند برود. به طور مثال: هنگامی که صحبت از مک دونالد می شود ذهن شما به صورت مستقیم به یاد برگر ها و سیب زمینی های مک دونالد می افتد و هنگامی که نام ماکروسافت به میان می آید اولین چیزی که به ذهن شما می رسد کامپیوتر است، همچنین زمانی که نام مایکل جکسون به گوش شما می رسد ذهن شما در گیری موسیقی می شود، بنابراین مک دونالد و ماکروسافت یک برند تجاری و مایکل جکسون یک برند هنری باشد.

برند شخصی چیست؟

پیش از این یک برند شخصی داشته ایم و خواسته یا ناخواسته آن را همراه خود داریم. در واقع یک برند شخصی ترکیبی است از تصویر و شهرت. چگونگی معرفی و رفتارتان بر پایه و اصول برند شخصی تان شکل می گیرد. دیگران نیز از طریق صحبت کردن و اعمال شان شما را تحت تأثیر قرار می دهند. جف بزوس، مدیر SEO آمازون می گوید «برند آن چیزی است که وقتی در اتاق نیستید راجع به شما می گویند.»

برای درک اینکه آیا برند فردی معتبری داریم، می توانیم سوالاتی از خودمان بپرسیم.

– آیا دیگران درک درستی از کارهایی که انجام می دهم یا ارزش هایی که ارائه می دهم، دارند؟

– چه کلمات، مفاهیم و ایده هایی برای دیگران وقتی که اسم من را می شنوند یا تصویرم را می بینند، تداعی می شود؟

چگونه برند شخصی تان را می توانید کنترل کنید تا بتوانید آن چیزی را که دوست دارید دیگران درباره شما بگویند تحت تأثیر قرارداده یا شکل دهید. برندسازی شخصی، فرآیند توسعه یک استراتژی یا رفتار برای راهنمایی برند شخصی است؛ مجموعه ای از اصول و ارزش ها و باورهای ما نسبت به خودمان.

برند ما در طول ۲۴ ساعت مدام کار می کند. پس باید اطمینان خاطر داشته باشیم که از یک ارتباط چه چیزی می خواهیم. چه کاری امروز برای برند شخصی ام انجام داده ام؟ با خلق داستان برای برند شخصی تان، کار اصلی را انجام داده و اجرا کنید.

داستان برند شخصی چیست؟

داستان برند شخصی جمله ای کوتاه در حدود یک تا سه جمله است که ارزش های شما (آنچه در آن بهترین هستید)، مخاطبان تان (خدمات خود را به چه کسانی ارائه می کنید) و وعده های (چگونه ارزش های خود را ایفا می کنید) شما را بیان می کند.

چه چیزی یک داستان برند شخصی نیست؟

یک داستان فی نفسه، برند شخصی نیست. داستان برند شخصی عنوان شغلی، بیانیه مأموریت شخصی، اهداف شغلی یا هدف زندگی نیست. این موارد ممکن است بخشی از داستان برند شما باشند، اما هدف از داستان برند را شامل نمی شوند.

تام پیترز می گوید: «شما توسط عنوان شغلی تان تعریف نشده و با شرح وظایف و شرح شغل تان محدود نمی شوید.»

چه مواردی منجر به موفقیت یک داستان برند شخصی می شود؟

به یاد ماندنی باشد، راه حل ارائه کند، ترکیبی از منطق و احساسات باشد، سوابق شغلی را بیان کند، ویژگی ها و خصوصیات برند شما را منحصربه فرد و با ارزش سازد، نمونه های خاصی را ارائه کند و قابل اعتماد بودن که از موارد مهم در موفقیت یک داستان است.

داستان برند شخصی باید تمامی عناصر یک داستان برند موفق را داشته باشد. به وضوح به ما بگوید چه کاری انجام می دهم، برای چه کسانی چه درک و استنباطی ارائه می دهد و چطور و چگونه آن را انجام می دهد. حالا باید اقدامات مهمی صورت بپذیرد.

۱- مخاطب هدف خود را تعریف کنید یا تعیین کنید اساس مشتری ایده آل چیست.

۲- با تمرکز بر ویژگی های کلیدی یا شخصیت خود، یک بیانیه ارزش تعریف کنید.

۳- مزیت ها و قابلیت های مهم، کلیدی و منحصر به فرد خود را تعیین کرده یا وعده بدهید.

۴- ترکیب این عناصر منتج به خلق روایتی می شود. که شما را برای دیگران بیان می کند، به عبارت دیگر قوی ترین ویژگی (شخصیت) و نتایجی که آن برای دیگران به ارمغان می آورد (وعده برند) را در یک داستان به هم پیوند بزنید.

اهمیت برند سازی در چیست؟

اهمیت برندینگ در فروش کالا مشخص می شود! تنها برای چند ثانیه به اپل فکر کنید، چرا قیمت موبایل های اپل (i-phone) از دیگر موبایل های مشابه موجود در بازار بیشتر است؟ و یا چرا قیمیت تمامی خودرو های شرکت بنز، از شرکت های مشابه بیشتر است؟ آیا به راستی کیفیت خودرو های بنز از خودرو های شرکت های مشابه بیشتر است؟ قطعا پاسخ این سوال خیر است. شرکت های دیگری هستند که موبایل های بهتر از اپل و خودرو های بهتر از بنز می زنند اما نه به اندازه آن ها می فروشند و نه به اندازه آن ها معروف هستند.

چرا؟ چون اپل تبدیل به یک برند یا بهتر است بگوییم غول تکنولوژی شده است و بنز هم تبدیل به یک برند صنعتی. مطئمن باشید اگر اپل جارو برقی و بنز پراید هم بزند مردم می خرند چون به برند این دو شرکت اعتقاد دارند. حتی شاید محصول تولید شده کیفیت آن چنانی هم نداشته باشد اما باز مردم به دلیل آرم برند محبوبشان هم که شده محصول را خریداری می کنند. اینجاست که اهمیت برند مشخص می شود.

برند سازی

برند سازی و فروش محصولات از طریق برند یکی از سخت ترین و زمان بر ترین روش های بازاریابی است. برند سازی باید توسط یک گروه متخصص و حرفه ای انجام شود چرا که کوچک ترین اشتباهی در ساخت برند می تواند منجر به از بین رفتن اعتبار و ایجاد صدمات جبران ناپذیر به یک برند شود. برند سازی حاصل طرز تفکر مردم و رسانه ها در مورد یک برند است. عملکرد متمایز، اعتبار و نوآوری از مهم ترین اصول برندینگ به شمار می روند.

خدمات برندینگ ، معماری و یکپارچه سازی برند

 • طراحی ، معماری و استاندارد سازی ساختار برند کسب و کار موجود
 • تدوین نقشه راه برند
 • تهیه اسناد بالا دستی برند
 • تدوین برند بوک
 • تدوین بیزنس مدل و کارکرد برند
 • تدوین بیزنس پلن برند
 • تدوین طرح توجیهی کسب و کار بر پایه برند
 • طراحی لوگوی برند
 • هویت دیداری ، شنیداری ، کلامی و رفتاری
 • تدوین استراتژی های برند
 • جایگاه سازی و اعتماد برند
 • تدوین ارزش های برند
 • تدوین وعده برند
 • طرح بازاریابی برند
 • تدوین کمپین تبلیغاتی

معرفی خدمات برند سازی و تجاری سازی برند

برندسازی یک پروژه بسیار دقیق ، زمان بر و با سرمایه گذاری دقیق اما پر رونق است .

کارشناسان مجرب و معتبر بین المللی حوزه برندینگ ، برند را به یک کودک تعبیر می کنند که باید مراحل مختلف پیش از تولد ، تولد ، کودکی ، نوجوانی ، جوانی ، میانسالی و … را طی کند و از سوی دیگر برند در ذهن مشتری شکل می گیرد و نشان تجاری و سایر عناصر وابسته نمود بیرونی این حس و ذهنیت است .

ما در صبا تجارت این پروسه سخت و بسیار گران را با بهره گیری از کارشناسان و فعالان اقتصادی برجسته ساده سازی و تسهیل خواهیم کرد تا شما بتوانید در مسیر رسیدن به رویای باشکوه ، خلق یک برند بهترین نتیجه را کسب نمایید .

برندسازی و تجاری سازی برند شامل فرآیند خلق ایده ( ایده پردازی ) ، طراحی ، برنامه ریزی ، کوچینگ ، برندینگ ، تجهیز ، راه اندازی ، توسعه شعب و پشتیبانی می باشد .

مهمترین بخش های این فرآیند طولانی را در خلق و انتخاب صحیح ایده ، طراحی درست و مناسب ، برنامه ریزی دقیق و با زمان بندی گام به گام و مشخص و اجرای قوی و قدرتمند ایده ، طرح ریزی و برنامه سازی می شود .