فرانچایز

فرانچایز را بشناسیم:

یکی از برترین اختراعات تجارت، فرانچایز (Franchise) است. فرانچایز را نخستین بار فردی به نام سینگر (Singer) در سال ۱۸۵۰ ارائه داده است. سینگر همانی است که بسیاری از ایرانیان با چرخ‌های خیاطی آن آشنایی دارند. اما مهم‌تر از محصولات او و شرکت‌اش مفهومی اساسی است که در سال ۱۸۵۰ به دنیا آمده است.

اما این فرانچایز چیست که این‌قدر مهم است؟ در فرهنگ پنج جلدی انگلیسی به فارسی آریان‌پور کاربرد این واژه در تجارت به معنای «حق انحصاری» ترجمه شده است.

فرانچایز وسیله ای برای انجام کسب و کار می باشد. فرانچایز یک روش و یک ابزار بازاریابی برای شرکت هاست که از طریق ان می توانند سهم بازار خود را به سرعت و با صرف هزینه کمترتوسعه دهند.

وزارت بازرگانی آمریکا فرانچایز را این‌گونه تعریف کرده است: فرانچایز راهی برای انجام کسب و کار است که در آن فرانچایز گیرنده این حق را بدست آورده است که برای ارائه کالا یا خدمات و توزیع محصولات، تحت مدل بازاریابی فرانچایز دهنده عمل نماید. فرانچایز دهنده به فرانچایز گیرنده حق استفاده از علامت تجاری، نام و تبلیغات خود را می‌دهد.

در قبال این پرداخت ها آنها حقی به دست می آورند که شامل حق فروش محصولات و خدمات شناخته شده، استفاده از شیوه ها و تکنیک های کسب و کار فرانچایز دهنده و دریافت اموزش های اولیه و حمایت های مداوم از سوی فرانچایز دهنده می باشد. از طریق دنبال کردن شیوه های کسب و کارکمپانی فرانچایز دهنده و عرضه محصولاتی با همان کیفیت ارائه شده توسط کمپانی اصلی، کسب و کار فرانچایز گیرنده می تواند مشتریان وفادار به کالا و خدمات خود داشته باشد.

برخی از مسئولیت های اعمال شده از سوی فرانچایز دهنده شامل:

۱ . الزامات مناسب بودن انواع کنترل کیفیت برای محصولات و خدمات به فروش رفته.

۲ . محدودیت در آنچه که شرکت می تواند بفروشد و یا اینکه آنها چگونه می توانند در عمل از نام کمپانی استفاده کنند.

۳ . تعیین مشخصات محل کسب و کار و جلوه ظاهرش.

۴ . ممنوعیت در عملیاتی سازی هرگونه کسب و کار مشابه در طول مدت و یا پس از مدت قرارداد فرانچایز.

انواع فرانچایز به اعتبار موضوع آن:

در نگاه حقوق‌ دانان، فرانچایز به سه دسته تقسیم می شود

صنعتی (industrial) : در فرانچایز صنعتی، امتیازگیرنده کالای خاصی را بر طبق دستورالعمل‌ های امتیازدهنده تولید می‌ نماید و آن‌ها را تحت حقوق مالکیت فکری امتیازدهنده به فروش می‌ رساند مانند شبکه فرانشیز رستوران‌ ها.

توزیعی (distribution) : در فرانچایز توزیعی، ‌امتیازگیرنده صرفا کالاهای خاصی را در فروشگاهی که از نام تجاری یا نماد امتیازدهنده برخوردار است، به فروش می‌ رساند مانند شبکه فرانشیز جایگاه‌ های سوخت.

خدماتی (service) : در فرانشیز خدماتی نیز امتیازگیرنده پیشنهاد ارائه خدماتی را تحت نام تجاری، نماد یا حقوق مالکیت فکری امتیازدهنده ارائه می‌ دهد مانند شبکه فرانشیز تعمیر‌گاه‌ های خودرو.

مطالعات امکان سنجی

مطالعات امکان سنجی به منظور بررسی مواردی که می توانند برای فرانچایز گیرنده مزایایی داشته باشند، انجام می گیرد.

مطالعات امکان سنجی شامل تحقیقات بازار و رقابت، امکان سنجی مالی و بررسی هزینه های توسعه یک کسب و کار جامع فرانچایزی می باشد.

خرید یک فرانچایز

خرید یک فرانچایز مانند سرمایه گذاری های دیگر، تضمین کننده موفقیت در کسب و کار نمی باشد. مواردی را که برای خرید یک فرانچایز باید در نظر گرفت مانند وظایف فرانچایز گیرنده و نیز سئوالهای ضروری که بهتر است قبل از عقد قرارداد مطرح گردد را به طور اجمالی نام می بریم :

. مزایا و مسئولیت های مالک حق فرانچایز

. کارهایی که فرانچایز گیرنده باید قبل از انتخاب فرانچایز انجام دهد.

. معیارهای انتخاب یک فرانچایز

یافتن فرصت مناسب فرانچایزی

بررسی قبل از سرمایه گذاری

. آنچه که باید قبل از امضای قرارداد انجام داد

مزایا و مسئولیت های مالک حق فرانچایز

شرکت فرانچایز دهنده ممکن است به کسب و کار فرانچایز گیرنده در پیدا کردن محل مناسب برای راه اندازی کمک کند، آموزش های اولیه و دفترچه راهنما در اختیارش بگذارد. در زمینه مدیریت، بازاریابی و پرسنل مشاوره های حرفه ایی ارائه دهد. همچنین ممکن است از طریق خبرنامه های دوره ایی، شماره تلفن رایگان، وب سایت و کارگاه و یا سمینارهای برنامه ریزی شده از کسب و کار فرانچایز گیرنده حمایت می کند.

از سوی دیگر ممکن است فرانچایز گیرنده، کنترل شدیدی از سوی کمپانی فرانچایز دهنده در کسب و کار خود احساس کند. علاوه بر هزینه اولیه برای داشتن حق فرانچایزف هزینه های دیگری هم برای فرانچایز دهنده مطرح میگردد.

۱- برخی از هزینه هایی که در استفاده از حق فرانچایز، فرانچایز گیرنده ممکن است با آنها روبه رو شود:

 • هزینه اولیه به عنوان اجاره فرانچایز
 • پرداخت های مستمر به منظور استفاده مستمر از حق فرانچایز در محدوده زمانی تعیین شده
 • هزینه تبلیغات
 • فسخ و تجدید فرانچایز

۲- کارهایی که فرانچایز گیرنده قبل از انتخاب فرانچایز باید انجام دهد :

 • مشخص کردن میزان سرمایه گذاری مورد نظر
 • تعیین نوع توانمندی ها
 • مشخص نمودن اهداف

۳ – معیارهای انتخاب یک فرانچایز

میزان تقاضایی که برای محصولات یک شرکت فرانچایز دهنده وجود دارد.

 • رقابت در اشکال مختلف
 • توانمندی متقاضی فرانچایز در عملیاتی سازی و مدیریت کسب وکار
 • نام تجاری و برند فرانچایز دهنده
 • آموزش و خدمات حمایتی
 • تجربیات فرانچایز دهندگان
 • رشد سیستم فرانچایزی در منطقه

معرفی خدمات فرانچایزینگ و زنجیره ای سازی کسب و کارهای موفق

اگر کسب و کار موفقی دارید و نمی دانید چگونه نمایندگی های آن را گسترش دهید صبا تجارت به روش کاملا علمی و اجرایی آن را زنجیره ای خواهد کرد.

تبدیل کردن کسب و کار شما به یک کسب و کار فرنچایزی

اگر در حال حاضر کسب و کار موفقی را در یکی از حوزه های کسب و کارهای خدماتی و با مشتریان متفاوت دارید و برای شما پیوسته درخواست دریافت نمایندگی از سوی متقاضیان و مشتریان می آید ولی هنوز شرایط ، استانداردها و مدل واگذاری نمایندگی را نمی دانید با کارشناسان صبا تجارت تماس بگیرید تا با بهره گیری از مدل فرانچایز کردن کسب و کارها مطابق با روشها و استانداردهای بروز و متداول دنیا و با رویکرد کاملا منطبق بر بازار ایران ، به شما ساختار و روش های را هدیه دهیم.

به زبان ساده ما به شما کمک می کنیم سرمایه گذاران مختلف با سرمایه خودشان کسب و کاری با مدل و روش شما ایجاد کنند تا علاوه بر سود کردن در این کسب و کار برند شما نیز گسترش یابد .

Concept of difficulty in business and teamwork

Concept of difficulty in business and teamwork

خدمات فرانچایزینگ و زنجیره ای سازی صبا تجارت

۱ – ارزیابی کسب و کار یا ایده توسعه شما

۲- امکان سنجی اولیه کسب و کار موفق شما

۳- پیدا کردن بیزنس مدل فرانچایز برند شما

۴- تدوین نقشه راه توسعه برند شما برمبنای توسعه به روش فرانچایز

۵- تدوین سند فرانچایز برند

۶- تهیه و بهینه سازی مستندات لازم برای واگذاری نمایندگی

۷- طراحی سناریو جذب عامل نمایندگی

۸- تدوین پرسشنامه توافق نامه واگذاری نمایندگی

۹- تدوین FDD

۱۰- تدوین FBB

پیشنهاد ویژه صبا تجارت برای شما

همین الان با کارشناسان صبا تجارت تماس بگیرید تا یک جلسه مشاوره برای بررسی فرانچایز سازی کسب و کار موجودتان هماهنگ شود ؛ پس از بررسی اولیه در جلسه حضوری ، ارائه راهکار پیشنهادی و پس انجام توافقات اولیه حتما کارشناسان ما برای بازدید از کسب و کار شما به محل شعبه مرکزی کسب و کارتان برای بازدید و توسعه برند شما مراجعه خواهند کرد